říjen

3. 10. 2014 Krystalizace

Opět jsme využili laskavé nabídky Galerie města Blanska a vyrazili na výstavu kombinující umění s vědou. Co jsou krystaly? Jak rostou a proč? A jak znázornit krystalickou mřížku? Na závěr si děti vyzkoušely neobvyklou výtvarnou techniku. 

10. 10. 2014 Draci igeliťáci 

První den s lektorem Oldou. A protože se blíží městská drakiáda, pustili jsme se do teorie létání draků. Proč drak vzlétne? A za jakých podmínek? A co se přihodilo, pokud se drak strmě řítí k zemi? Po chvilce teorie jsme se pustili do výroby draka-igeliťáka, který je jako stvořený pro letošní podzim, kdy skoro nefouká. Je totiž lehoučký a do vzduchu ho zvedne i malý vánek, a co víc - dá se snadno složit do kapsy, takže si ho můžete pustit, kdykoliv se zvedne vítr. Nemá totiž žádnou výztuhu - tvaruje ho pouze proudění větru. Malý postřeh z výroby: rozhodně nepoužívejte elektrikářskou lepící pásku. Je příliš pružná a igelit se pak "řasí". 

17.10. 2014 Chobotničky z prvního patra 24. 10. 2014 Rocket science

Pro dnešní schůzku jsme se nechali inspirovat návodem z webu Debrujárů - lektorku Kláru totiž chobotničky okouzlily natolik, že jim neodolala. Výrobě předcházelo krátké povídání o tom, co je to práce a jak je definována práce jako fyzikální veličina.Rozdíl mezi prací a výkonem si děti názorně předvedly přenášením Adélky a Andrejky. Obě váží stejně - 25 kg. Oba týmy je nesly po stejné dráze, ale jeden z týmů to stihl rychleji. Na to, zda a který tým vykonal větší práci a který tým podal větší výkon, děti rychle přišly.
Řekli jsme si, že pro vykonávání práce je potřeba energie a připomenuli skutečnost, že se energie neztrácí, jen mění svou formu.
Přeměnu pohybové energie na energii pružnosti a zpět jsme si názorně předvedli na prototypu chobotničky. Pak se děti samy pustily do výroby a při zdobení se náležitě vyřádily.

24. 10. 2014 Rocket science

"it´s a rocket science", říkají v Americe, když chtějí říct, že něco je složité či nesrozumitelné, zkrátka že to není žádná legrace. Rocket science v podání Báry z ÚDIFu ovšem legrace byla. Ostatně posuďte sami.